Warning: file_get_contents(/wp-content/plugins/themeisle-companion/vendor/codeinwp/themeisle-content-forms/composer.json): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/plugins/themeisle-companion/vendor/codeinwp/themeisle-content-forms/load.php on line 64

Nie istnieją kryteria uniwersalne, które wyznaczałyby limit całkowicie „bezpiecznego” spożywania alkoholu. Dla jednych taka sama ilość alkoholu może być bezpieczna, dla innych już nie. Powodują to indywidualne ludzkie reakcje na substancje psychoaktywne. Żaden limit nie jest w stanie zagwarantować nam zabezpieczenia przed uzależnieniem.
Pomocne w autoocenie aktualnego wzoru picia, o którym będziemy jeszcze pisać, oraz we wzbudzeniu gotowości do ograniczenia ilości spożywanego alkoholu, mogą być poziomy spożywania alkoholu, niosące jak najmniejsze ryzyko szkód, opracowane dla WHO

Limit dla mężczyzn
– Pijąc alkohol okazjonalnie, mężczyzna nie powinien spożywać jednorazowo więcej niż 60 g 100% alkoholu, czyli nie powinien wypijać przy jednej okazji więcej niż 3 półlitrowe butelki piwa/ 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 180 ml wódki.
– Jeżeli mężczyzna pije alkohol kilka razy w tygodniu to
powinien zachować w tygodniu co najmniej 2 dni abstynencji (najlepiej dzień po dniu)
nie powinien przekraczać granicy 40 g 100% alkoholu, to znaczy nie powinien pić więcej niż 2 półlitrowe piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.
– Ilość alkoholu wypijanego łącznie w ciągu tygodnia przez mężczyzn nie powinna przekraczać 280 ml 100% alkoholu, co jest równoważne z 13 półlitrowymi butelkami piwa, nieco ponad 3 butelkami wina (poj. 0,75) lub 0,8 litra wódki. Tygodniowy limit nie oznacza, że mężczyzna może bezpiecznie wypić jednorazowo aż 280 g 100% alkoholu! Nawet jeśli alkohol pije rzadko.

Limit spożywania alkoholu o niskim poziomie ryzyka szkód dla kobiet to
– pijąc okazjonalnie, kobiety nie powinny przekraczać jednorazowo 40 g 100% alkoholu, tzn. nie powinny wypijać przy jednej okazji więcej niż 2 półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.
– Jeśli kobieta pije alkohol kilka razy w tygodniu to powinna zachować w tygodniu co najmniej dwa dni abstynencji (dzień po dniu) i nie powinna przekraczać granicy 20 g 100% alkoholu, czyli nie powinna pić więcej niż 1 półlitrowe piwo, 1 kieliszek wina o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki.
– Ilość alkoholu wypijanego łącznie w ciągu tygodnia przez kobiety nie powinna przekraczać 140 ml 100% alkoholu, co jest równe 7 półlitrowych butelek piwa, nieco więcej niż 2 butelki wina (0,75l pojemności) lub 420 ml wódki (ok 0,8 butelki wódki o pojemności 0,5 l).

*Intencją tworzenia i popularyzowania tychże limitów nie jest zachęta do spożywania alkoholu przez osoby mało pijące. Limity zawsze określają górne granice picia o niskim poziomie ryzyka szkód i mogą być użyteczne do oceny wzoru spożywania alkoholi przez osoby nadużywające alkoholu!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Aktualności

Podziękowania

To już ostatni miesiąc projektu. Czas podsumowań i rozliczeń z tego co udało nam się zrobić, przez ostatnie dwa lata. A jest tego ogrom! Z tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasz projekt!!! :* Czytaj więcej…

Aktualności

Spotkanie podsumowujące część drugą

Wczoraj odbyło się spotkanie podsumowujące II etap projektu. Było pełne wiedzy i wniosków, które wykorzystamy w dalszej pracy. Ogromnie dziękujemy za obecność wszystkim gościom! Mamy nadzieję, że w październiku spotkamy się z wami w tym Czytaj więcej…

Aktualności

Warsztatowo

W piątek kolejne warsztaty w szkole. Tym razem będziemy rozmawiać o asertywności !!!

Facebook