Picie alkoholu w naszej kulturze jest czymś powszechnym. Celebrujemy uroczystości lampką szampana, randki zakrapiamy winem a za wielkie życiowe zmiany wznosimy toasty wódką. Aby picie alkoholu nie stało się poważnym problemem powinniśmy pamiętać, że alkohol jest substancją toksyczną, psychoaktywną i że jego spożywanie zawsze jest obarczone ryzykiem różnego rodzaju negatywnych konsekwencji.
Należy też stale przyglądać się swojemu wzorowi picia i jego zmianom, kontrolować świadomie to jaką ilość i jak często go pijemy. Warto zwrócić też uwagę na to, aby nie przekraczać limitów bezpiecznego picia i słuchać informacji innych na temat tego jak pijemy, zwłaszcza wtedy, gdy wyrażają zaniepokojenie i troskę.
Nie możemy bagatelizować własnych doświadczeń związanych z nadużywaniem alkoholu oraz wynikających z nich konsekwencji, nawet jeśli zdarzyły się tylko jednokrotnie. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak pamiętajmy aby nie przeciągać i nie zwlekać z poszukaniem porady u specjalisty w sytuacji, gdy picie zaczyna już pociągać za sobą negatywne konsekwencje.
Żródło: J. Fudała, „Poza granicami bezpiecznego picia – picie ryzykowne, szkodliwe i uzależnienie od alkoholu”, wyd. Rmedium