Nadużywanie alkoholu bardzo często niesie ze sobą przemoc wobec najbliższych. Z definicji przemoc domowa jest to nawet jednorazowe albo powtarzające się umyślnie działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub/i dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą (USt. z.dn. 29.07.2005 o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
Należy pamiętać, że przemoc domowa jest przestępstwem. Ofiarami są najczęściej kobiety, dzieci, osoby starsze, niedołężne.
W wielu polskich gminach funkcjonują placówki dla ofiar przemocy domowej: Ośrodki Interwencji Kryzysowej, schroniska, hostele, punkty konsultacyjne, telefony interwencyjne i telefony zaufania, placówki specjalistyczne pomagające dzieciom krzywdzonym i zaniedbywanym w rodzinie, grupy wsparcia i grupy terapeutyczne. Osoby, które są krzywdzone przez najbliższych mogą skorzystać z ogólnopolskiego telefony interwencyjno – informacyjnego Pogotowie Niebieska Linia (801 120 002). Dzwoniąc pod ten numer możemy uzyskać pomoc psychologiczną, wsparcie, porady prawne a także informacje o placówkach, które udzielają pomocy w pobliżu miejsca zamieszkania. Pomoc dla ofiar przemocy w większości przypadków powinna być finansowana ze środków gminy i jest bezpłatna.
Warto też pamiętać o Ośrodkach Pomocy Społecznej i placówkach leczenia uzależnień, gdzie często organizowana jest pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie.
źrd. : www.parpa.pl